Современ Mad Man

Документарецот „Sunshine“ во режија на Doug Nichol ја прикажува приказната на двајца современи адвертајзери на патување во Кина каде снимаат реклама за кинескиот McDonald’s. Во 15-те минути на филмот снимени со Canon 5DMarkII, Doug Nichol ни дава вистинска слика за тоа низ што сè поминуваат фриленс адвертајзерите при спојувањето на една комплетно нова култура со областа во која работат повеќе од 20 години.

Филмот е веќе во селекцијата на неколку познати филмски фестивали, а е дефинитивно интересен да се погледне за сите кои барем малку ги интересира маркетингот и адвертајзингот. Уживајте 🙂

Advertisements

3 comments

  1. Депресивно видео ама има неколку јаки highlights 🙂 Во секој случај тнкс фор шеринг! 🙂

    • Iva

      Само што пишав на Твитер дека се надевам дека јас нема да станам толку напатена за некои 20тина години :)) Во секој случај, убаво е што некој го прикажува адвертајзингот како вистинска работа, а не само гламур, манекенки и бесплатни производи 🙂

  2. Сакам да си живеам со стереотипот на пушење цигари, пиење виски и banging secretaries 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: